1 Decembrie – Ziua Națională a României

De ziua tutoror românilor, comunitatea noastră , în haine de sărbătoare a participat la o suită de manifestări ce s-au desfășurat în fața primăriei.

Primăria Orașului Amara împreună cu Școala Gimnazială
” George Vâlsan”, Grădinița Amara și Parohia Amara a organizat un program cultural – sportiv, care a încântat participanții începând cu orele 9.

Programul manifestărilor:
Tedeum
Trecerea în revistă a gărzii de onoare, salutul adresat de persoana oficială a Detașamentului gărzii de onoare
Abordarea drapelului și intonarea Imnului de stat al României
Evocarea momentului de la 1 Decembrie 1918
Defilarea efectivelor Jandarmeriei Ialomița
Depunerea de coroane la monumentul eroilor
Lansarea ziarului local ” Amara noastră”
Lansarea unui ziar al comunității noastre a fost un moment deosebit de emoționant pentru cei care asistat.

Cuvântul de început a aparținut Domnului Primar Moraru Victor pentru că acest proiect a fost inițiat de dumnealui și emoțiile inevitabile ale momentului, au întărit convigerea publicului că cel care veghează la buna administrare a localității, și-a dorit cu ardoare apariția unei publicații seriale care să aducă amărenilor informații legate de administrația publică locală, să oglindească activități ale altor instituții de pe raza localității sau manifestări socio- culturale, sportive, religioase ș.a.

Dl. Tache de la ziarul ” Ialomița” a accentuat apoi importanța apariției unei publicații seriale pentru localitate și pentru județul nostru, iar dl. profesor Marinescu Athanasie ( fostul director al școlii gimnaziale) a subliniat bucuria de a fii martor al acestei lansări.
Cei prezenți au primit exemplare ale ziarului ” Amara noastră”. Ziarul poate fi consultat în bibliotecă.

Înmânarea de legitimații și însemne distictive, consilierilor locali din ultimile tei mandate
Înmânarea unor plachete pentru implicarea în viață socio- culturală a orașului, cadrelor didactice: paneș Victoria, Cobelea Aurica și Mitran Elena

Program artistic susținut de elevii școlii și grupul ” Doar noi?” al Parohiei II Amara

Recital de muzică populară susținut de Emilia Ghinescu